محل تبلیغات شما

شاخص کل بورس تهران روز گذشته با جهش بیش از 5 هزار واحدی رکورد جدیدی را به ثبت رساند. سگینال بازار جهانی در پایان هفته گذشته در شکل‌گیری موج تقاضای سهام اثرگذار بود. علاوه بر این رشد نرخ دلار در بازار آزاد با چشم‌انداز اثرگذاری بر سودآوری شرکت‌ها و همچنین بار دیگر با تحریک انتظارات تورمی بر سهام اثرگذار بوده است. نرخ دلار به مسیر صعودی خود ادامه داد و تا سطح 13200 تومان رشد کرد. معاملات امروز سهام در قله جدید شاخص کل بورس تهران در حالی دنبال می‌شود که احتمال کاهش شدت نوسان به دنبال انتظار برای نوسان فردای بازار جهانی وجود دارد. علاوه بر این همچنان تمرکز بورس بر دلار است و از طرفی بر اساس اخبار در هفته‌های گذشته امروز موعد تحویل بودجه به مجلس است.

دنیای بورس: بورس تهران روز گذشته با هجمه نقدینگی بار دیگر موفق به فتح قله دیگری شد. در معاملات دیروز ارزش معاملات سهام با جهش به مرز 2 هزار میلیارد تومان رسید که رشد 60 درصدی را نسبت به میانگین معاملات روزانه یک ماهه اخیر نشان می‌دهد. با ادامه ورود پول از سوی حقیقی‌ها سهام نیز مسیر صعودی را در پیش گرفت. از سوی دیگر اما عرضه‌های سنگین به خصوص در نمادهای بزرگ مانع از پایداری صف‌های خرید شده بود. به این ترتیب عمده حجم معاملاتی در نمادهای بزرگی مانند فملی» و فولاد» در محدوده بیش از مثبت 4 درصد قیمت سهم نسبت به صفر تابلو انجام شد.

در شرایط کنونی وضعیت معاملات امروز جالب توجه به نظر می‌رسد. با سیگنال صعودی دلار و رشد قیمت فات در بازار جهانی (پایان معاملات هفتگی بازار جهانی) همچنان احتمال حضور قدرتمند نقدینگی به خصوص از سوی حقیقی‌ها وجود دارد و در عین حال مشابه روز گذشته احتمالا عرضه‌های سنگین به خصوص از سمت حقوقی‌ها را شاهد باشیم. بر این اساس بار دیگر احتمال رشد ارزش معاملات سهام وجود خواهد داشت. در خصوص مسیر آتی سهام باید به چند نکته توجه کرد.

صعود ادامه‌دار ارز؟

نکته نخست و با اهمیت در شرایط کنونی سمت و سوی ارز در روزها و ماه‌های آتی است. در خصوص روزهای آتی احتمالا با داغ بودن مباحث پیرامون بودجه احتمال التهاب ادامه‌دار ارز وجود دارد. روز گذشته به توصیف از وضعیت کنونی بازار ارز پرداخته شده بود. با توجه به اثرپذیری شدید سهام از ارز، مطالعه این مطلب با عنوان دور و نزدیک دلار» توصیه می‌شود. در این مطلب اشاره شده بود که برای پیشبینی مسیر آتی ارز مشابه هر بازار مالی دیگر لازم است که عوامل‌ حمایتی و فشار بر نرخ ارز در کنار هم در نظر گرفته شوند. ناآرامی‌ها، تقاضای فصلی، سیگنال‌های اقتصادی بودجه را می‌توان در شرایط کنونی حامی دلار دانست و از سوی دیگر اما احتمال موقت بودن دو عامل نخست و همچنین برداشت ی از بودجه کنونی دولت با نیم‌نگاهی به تجربه تاریخی ریزش ارز به خصوص در پایان سال 91 و 92 پس از یک دوره پرتلاطم می‌تواند عامل فشار بر نرخ ارز باشد.  بر این اساس لازم است که به برخی از فعالان بازار که با قطعیت کامل رویه نرخ دلار را تحلیل می‌کنند، این موارد را گوشزد کرد.

امروز نیز با تحویل بودجه به مجلس جزئیات بیشتری از آن منتشر خواهد شد. تا انتشار اعداد رسمی لایحه بودجه باید منتظر ماند اما عدد 480 هزار میلیارد تومان بر اساس شرایط موجود و عدم انعطاف دولت در انجام اصلاحات مانند حذف دلار 4200 یا حذف یارانه‌های پنهان جای سوال زیادی را باز نگه داشته است. بر این اساس نگرانی زیادی میان کارشناسان اقتصادی از آینده اقتصادی کشور در سال 99 مشاهده می‌شود.

در خصوص بازار جهانی نیز همچنان نمی‌توان با قاطعیت از ادامه صعود فات مانند مس صحبت کرد زیرا علاوه بر تکلیف نامعلوم مذاکرات تجاری چین و آمریکا، هراس از رکود فراگیر اقتصاد جهانی نیز همچنان وجود دارد و این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت. به خصوص با بررسی تجربه تاریخی وقوع رکود باید در نوسان آتی قیمت کالاهای پایه به ریسک این بخش نیز توجه کرد. با این حال رشد پایان هفته بازار جهانی و جهش قیمت در ساعات پایانی معاملات جمعه‌ احتمال ادامه رالی را در معاملات فردا نگه داشته است گرچه در این خصوص نیز شدت عدم قطعیت‌ بالا است و این موضوع پیشبینی‌پذیری بازارها را به شدت دشوار ساخته است.

یکی از مواردی که روز گذشته مورد توجه رسانه‌های داخلی قرار گرفت تعامل ایران و آمریکا روی آزادسازی زندانیان بود. پیام ترامپ در خصوص یک مذاکره منصفانه با ایران در این خصوص مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. همین موضوع و سفر احتمالی رئیس جمهور به شرق آسیا و ژاپن از مواردی است که بار دیگر احتمال نوسان ی سهام را نیز زنده نگه داشته است. بر این اساس لازم به نظر می‌رسد که اخبار حوزه ی نیز دنبال شود.

 

اگر به دنبال مطالب بیشتر درباره تحلیل بورس در ایران هستید به دنیای بورس مراجعه کنید.

 

دیده‌بان بورس یکشنبه (18 آذر 98) از سایت دنیای بورس

خبر آخرین قیمت دلار، طلا و سکه برای امروز شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ | افزایش مجدد قیمت طلا در بازار

عنوان دومین مطلب آزمایشی من

خصوص ,بازار ,سهام ,معاملات ,بورس ,نیز ,بازار جهانی ,روز گذشته ,بر این ,به خصوص ,وجود دارد ,هزار میلیارد تومان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
شومهان جنگجو اموزش فتوشاپ وب نویسی html اموزش فلش و... ذیحسابان برتر گیتی رایانه Karen's life Sammie's collection دی موویز | دانلود فیلم و سریال وبلاگ ساندترک raad education group تور بالی بهار و تابستان 99 | تور بالی اندونزی | رزرو هتل های بالی